MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsza konfitura z truskawek. W ten sposób nasze prababcie smażyły całe owoce. Poznaj tradycyjny przepis na gęstą i słodką konfiturę

Karolina Głogowska
Karolina Głogowska
Konfitura z truskawek na zimę jest gęsta, słodka i prosta do zrobienia
Konfitura z truskawek na zimę jest gęsta, słodka i prosta do zrobienia 123rf/serezniy/zdjęcie ilustracyjne
Szukasz tradycyjnego przepisu na najlepszą konfiturę z truskawek? Polecam ci bardzo stary przepis na ten wyśmienity specjał. To prawdziwa konfitura z całych owoców, jaką smażyły nasze prababcie. Jest wyborna i naprawdę prosta do zrobienia, trzeba tylko przestrzegać kilku ważnych wskazówek.

W skrócie:

Mam dziś dla ciebie prawdziwy specjał. Słodka konfitura z truskawek, jaką robiły nasze prababcie. To konfitura bez żelfixu, którą zrobisz tylko z truskawek, cukru i odrobiny wody. Konfitura jest słodsza, bardziej aromatyczna i gęstsza niż dżem truskawkowy. Najważniejsze jest jednak to, że w prawdziwej konfiturze owoce powinny zostać w całości – nie kroimy ich i uważamy, aby się nie rozpadły. To dlatego konfitury nie wolno mieszać. W niektórych domach konfiturę smażyło się nawet przez trzy dni. Jeśli masz tyle czasu i cierpliwości, to oczywiście możesz tak zrobić. W przepisie na konfiturę z truskawek, który podaję, wystarczy przesmażyć owoce na drugi dzień. Ważne, aby odczekać co najmniej dobę po pierwszym zagotowaniu owoców i dosmażyć je właśnie następnego dnia. Konfitura będzie smaczniejsza. Do przepisu dorzucam także rady Lucyny Ćwierczakiewiczowej, wspaniałej kucharki i autorki wielu książek kucharskich z XIX wieku. Ćwierczakiewiczowa była niezwykle cenioną postacią, a jej książki od razu stawały się bestsellerami. W sprawach kulinarnych stanowiła niepodważalny autorytet.

Konfitura z truskawek – stary przepis

Składniki:

  • 2 kg truskawek,

  • 1 kg cukru,

  • ¾ szklanki wody.

Jak zrobić konfiturę z truskawek?

  1. Przygotowałam szeroką patelnię z grubym dnem. Wlałam do niej ¾ szklanki wody, wsypałam cukier i zagotowałam na gęsty syrop.

  2. Truskawki umyłam i pozbawiłam szypułek. Wybrałam ładne, małe i nieuszkodzone owoce.

  3. Truskawki wrzuciłam do syropu. Nie mieszałam, tylko delikatnie potrząsałam patelnią. Zagotowałam na silnym ogniu, a następnie zdjęłam z ognia i odstawiłam na 5 minut.

  4. Po tym czasie ponownie zagotowałam truskawki (bez mieszania!) i znowu zdjęłam z ognia na 5 minut. Tę czynność powtórzyłam jeszcze jeden raz (w sumie powinny być 3 razy).

  5. Bardzo delikatnie, żeby owoce się nie rozpadły, zdjęłam łyżką szum z truskawek.

  6. Konfiturę przelałam do szklanego naczynia i zostawiłam na cały dzień. W tym czasie konfitura zacznie gęstnieć.

  7. Następnego dnia ponownie przesmażyłam gęstą konfiturę, bez mieszania, żeby owoce się nie rozpadły. Smażyłam na małym ogniu 5 minut.

  8. Słoiki wyparzyłam i osuszyłam. Przełożyłam do nich ostrożnie konfiturę.

  9. Na dnie dużego garnka położyłam ściereczkę. Włożyłam słoiki i wlałam wodę do połowy ich wysokości. Od momentu zagotowania gotowałam 10 minut.

  10. Słoiki wyjęłam, ustawiłam do góry dnem na suchej szmatce, a kiedy wystygły, umieściłam w suchym, chłodnym miejscu.

Najlepsza konfitura z truskawek – rady Lucyny Ćwierczakiewiczowej:

Naczynie do smażenia konfitury – powinno być płaskie i szerokie. Chodzi to, aby owoce miały przestrzeń i były ułożone dość luźno. Najlepiej sprawdzi się więc płaska, szeroka, patelnia z grubym dnem. Ćwierczakiewiczowa radziła, aby używać mosiężnych naczyń do smażenia. Dziś dość trudno o taką patelnię. Najważniejsze jest jednak to, by nie zostawiać przesmażonej konfitury w metalowym naczyniu, ponieważ owoce mogą skwaśnieć. Lepiej przelać je w tym czasie do szklanego naczynia, a dopiero następnego dnia ponownie przesmażyć na patelni.

Konfitury nie mieszamy – cały urok i smak konfitury tkwi w słodkich owocach, które w przeciwieństwie do dżemu, w konfiturze pozostają w całości. Nie mogą się rozpaść, dlatego podczas smażenia nie należy mieszać konfitury. Wystarczy delikatnie potrząsać patelnią.

Szumowanie konfitury – podczas gotowania syropu i owoców, na wierzchu powstanie warstwa, którą należy odszumować. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, najlepiej zbierając szum łyżką.

Smażenie konfitury na drugi dzień – konfitury nie wlewamy do słoików od razu po usmażeniu. Należy zostawić ją, aż zgęstnieje i następnego dnia dosmażyć. Dopiero potem przełożyć do słoików.

Rady pochodzą z książki Lucyny Ćwierczakiewiczowej "Jedyne praktyczne przepisy konfitur, różnych marynat, wędlin, wódek, likierów, win owocowych, miodów oraz ciast", wydanej w 1885 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chlebek bananowy air fryer

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepsza konfitura z truskawek. W ten sposób nasze prababcie smażyły całe owoce. Poznaj tradycyjny przepis na gęstą i słodką konfiturę - Strona Kuchni

Wróć na witkowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto