Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedziliśmy Bibliotekę w Witkowie z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek

Redakcja
8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, a tydzień do 15 maja jest poświęcony bibliotekom. Z tej okazji odwiedziliśmy placówkę w Witkowie, by porozmawiać o tym, jak wygląda praca w naszej bibliotece, jakie imprezy odbywają się w murach placówki i jakie nowości ona szykuje. Jej dyrektor, Wiesława Gąsiorowska, przyznaje, że tutaj biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, organizuje się wiele ciekawych inicjatyw, by przyciągnąć coraz większą liczbę użytkowników.

Odwiedziliśmy Bibliotekę w Witkowie z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek
Na początku trochę historii, a jest ona bogata bo początki Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowo sięgają okresu zaborów. Źródła donoszą, iż swoją działalność antygermanizacyjną prowadziła już w 1909 roku a jej zbiory liczyły wówczas 244 tomy. Towarzystwo Czytelni Ludowych, bo taką nazwę wówczas nosiła Biblioteka, w latach międzywojennych mieściło się w Domu Katolickim - obecnie Sala św. Wojciecha przy ul. Stary Rynek 15. Po drugiej wojnie światowej Biblioteka wznowiła swoją działalność już od początku 1946 roku. Do swojej dyspozycji otrzymała lokal w siedzibie samorządu terytorialnego. 2001 rok stał się ważnym punktem zwrotnym w historii placówki. Zbiory biblioteki otrzymały nowoczesny, przestronny lokal w Budynku Oświatowym przy ul. Powstańców 17 a.

O obecnej kondycji, działalności i nowych inicjatywach placówki rozmawiamy z Wiesławą Gąsiorowską, która od 1998 roku kierują witkowską książnicą.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Witkowo jest instytucją kulturalno-oświatową, która swoją działalność prowadzi w dwóch placówkach, w głównej w Witkowie oraz filii w Kołaczkowie.

-Nasza placówka obecnie działa na bardzo dobrym poziomie. Ma bogate, ale też skomputeryzowane zbiory, prowadzi wypożyczenia elektroniczne, rozwinęła bazę audiobooków, ma czytelnię wyposażoną w komputery, gdzie czytelnicy mogą swobodnie korzystać z Internetu. Dbamy o to by wnętrze biblioteki stało się bardziej przyjazne i przytulne. Jednym z takich zabiegów było utworzenie w naszej wypożyczalni kącika, w którym najmłodsze dzieci przychodzące z rodzicami mogą miło spędzić czas, podczas którego opiekun będzie mógł w spokoju wybrać dla siebie książkę. Wsłuchując się w potrzeby naszych czytelników staramy się rozszerzyć naszą bazę o nowości wydawnicze - zaznacza Wiesława Gąsiorowska.

Jak dalej wyznaje pani dyrektor środki finansowe na zakup książek pochodzą z dotacji, którą otrzymuje biblioteka z Urzędu Miasta i Gminy. Pozyskuje także środki pozabudżetowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Nowości wydawnicze dla bibliotek".

-Oprócz podstawowych zadań tj. gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów, wykonujemy wiele działań mających na celu promocję książki i czytelnictwa. Starając się dotrzeć do mieszkańców w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i potrzebach. W tym celu współpracujemy z wszystkimi przedszkolami i szkołami na terenie naszej gminy. Jeżeli chodzi o dorosłych, to oprócz zbiorów książkowych i wszelkiego rodzaju nowości proponujemy naszym mieszkańcom spotkania z ciekawymi ludźmi. Najczęściej naszymi gośćmi są osoby, które napisały i wydały książki bo jako biblioteka promujemy przede wszystkim książkę. Zapraszamy pisarzy znanych, gościliśmy u nas m.in. Grzegorza Kasdepkę, Magdalenę Witkiewicz, Jarosława Kreta, Mirko Fernandeza Sanchesa, Annę Marię Wesołowską, Monikę Sawicką, Tanyę Valko, Artura Lipińskiego, Krzesimira Dębskiego wraz z Anną Jurksztowicz, Wojciecha Jagielskiego, Marię Wiernikowską. Promujemy także naszych lokalnych autorów: jak Agnieszkę Sawicz, czy Czesławę Rybarczyk. W swojej ofercie nie zapominamy także o naszych starszych użytkownikach - zaznacza W. Gąsiorowska.

Placówka cyklicznie prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci z przedszkoli i szkół z terenu gminy Witkowo. W br. takich zajęć przeprowadzono już 23. -Ich tematyka jest różnorodna, ale zawsze wcześniej uzgodniona z nauczycielem, np.: "W dobie odkryć i wynalazków", "Atrybuty postaci bajkowych", "Bociani świat - ciekawostki o wiośnie i zwierzętach" - wymienia pani dyrektor.

Dla dzieci z przedszkoli, witkowskie bibliotekarki prowadzą akcję pod hasłem "Czytanie na dywanie", czytamy dzieciom bajki, a jak nazwa wskazuje, w sali przedszkolnej, na dywanie - tłumaczy pani Wiesława.

Największą popularnością cieszą się zajęcia pt. "Sobotnie poranki w bibliotece". -Są to zajęcia skierowane do dzieci w wieku od 3 do 11 lat, uwielbiane przez nich i ich opiekunów. Prowadzimy je już od 9 lat. Dzieci wspaniale się rozwijają dzięki tym zajęciom, a biblioteka staje się dla nich atrakcyjnym, przyjaznym miejscem. Pomimo tego, że przed prowadzącymi zajęcia jest bardzo trudne zadanie, ze względu na rozpiętość wiekową uczestników. Zajęcia trzeba tak przygotować, by ani najmłodsze dziecko, ani najstarsze się nie nudziło, aby każde z nich coś wartościowego z tych spotkań wyciągnęło. Prowadząc tę grupę wychowujemy sobie młodych czytelników, jestem pewna, że te dzieci te będą miały większą więź z biblioteką i z książką przez resztę życie. Z kolei dla rodziców, jest to chwila kiedy mogą sobie wyjść ze spokojem na zakupy, posprzątać w domu, wiedząc że dziecko jest pod dobrą opieką i robi coś pożytecznego, zamiast siedzieć przed komputerem, tabletem czy konsolą lub też nie utrudnia zakupów - wymienia pani dyrektor.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także konkursy organizowane przez książnicę. -Organizujemy wiele konkursów, w tym plastyczne dla dzieci przedszkolnych, np.: "Wesołe pisanki", "Kochamy bajki" oraz dla uczniów klas IV-VIII: "Nie wiesz? - zapytaj w bibliotece", fotograficzny: "Selfie z książka i biblioteką". Po podsumowaniu każdego z nich, prace wystawione są w holu biblioteki. Do udziału w konkursach czytelniczych, takich jak: "Czy rozwiążesz tę zagadkę", "Witkowo - moje miasto", czy "Zostań mistrzem ortografii" zapraszamy uczniów szkół podstawowych całej gminy - dodaje.

Ostatnimi czasy nawiązałyśmy kontakt z grupą czytelników dużo czytających i lubiących dyskutować o książkach, narodził się pomysł aby stworzyć Dyskusyjny Klub Książki . W niedalekiej przeszłości w bibliotece działał Klub Seniora. Często wspominamy tamte czasy i z miłą chęcią chciałybyśmy reaktywować jego działalność, aby seniorzy mogli tutaj się spotykać. Doszłyśmy do wniosku, że mógłby on nosić nazwę „Dyskusyjny Klub Seniora”. Nasi seniorzy bardzo dużo czytają i lubię też gawędzić o książkach i filmach. Mam nadzieję, że się uda zrealizować ten projekt. Jesteśmy dopiero po dwóch spotkaniach z naszymi czytelnikami- seniorami i zobaczymy jak to się rozwinie - wyjawiła nam W. Gąsiorowska.

Jak dalej wspomniała pani dyrektor, planuję spotkanie z Dorotą Gąsiorowską. -Jest to młoda osoba, ale wydała już dość dużo książek m.in.: "Antykwariat spełnionych marzeń", "Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami", chcę sprostać zainteresowaniom naszych czytelników, i mam nadzieję, że spotkanie będzie również cieszyło się dużą frekwencją -dodała pani Wiesława.

Zapytaliśmy także o poziom czytelnictwa w naszej gminie? Witkowianie czytają, czy nie?
-Nie wygląda to źle, jeżeli chodzi o naszą gminę, myślę że ludzie czytają teraz bardziej świadomie, tzn. przychodzą już z zapisanymi na karteczkach tytułami książek, zamawiają on-lane, telefonicznie te które chcieliby wypożyczyć - odpowiada nasza rozmówczyni. Jak dalej zaznacza największą liczbę czytelników zarejestrowanych stanowią osoby w przedziale wiekowym między 25 a 44 rokiem życia, tj. 486 osób, drugą grupę stanowią osoby w wieku 45 – 60 lat, trzecią dzieci od 6 – 12 lat. - Uczniowie szkół podstawowych mają utrudniony dostęp do naszej biblioteki, ponieważ potrzebują opiekunów w drodze do biblioteki - zaznacza pani dyrektor.

Podobnie kształtuje się sytuacja jeśli chodzi o wypożyczenia. Najwięcej wypożyczeń jest wśród czytelników w przedziale wiekowym między 25 – 44 - 483 osób, drugą grupę stanowią czytelnicy w przedziale 45 – 60 l., trzecia: 6 – 12 r.ż.

-Jesteśmy dumni z naszych czytelników i z otwartymi ramionami i uśmiechem na twarzy powitamy każdego nowego czytelnika – dodaje na koniec nasza rozmówczyni.

Zobacz także: Zielona Góra. XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. 10.05.2019

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na witkowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto