Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital "Dziekanka" świętuje jubileusz - 125-lecie istnienia

Redakcja
Chorzy nerwowo i psychicznie są leczeni w Wojewódzkim Szpitalu "Dziekanka" w Gnieźnie od 125. lat. To nadal największa lecznica w województwie. Dziś dyrekcja i personel zaprosili gości do wspólnego świętowania jubileuszowej rocznicy. Uroczystość była okazją przypomnienia historii oraz obecnej działalności placówki, ale także wręczenia medali i nagród najbardziej zasłużonym pracownikom.

Szpital Dziekanka świętuje jubileusz - 125-lecie istnienia
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie ma 125-letnią historię. Budowę zakładu rozpoczęto w październiku 1891 roku a ukończono na przełomie września i października 1894 roku. Za datę rozpoczęcia działalności placówki, która wówczas nosiła nazwę „Krajowego Zakładu Psychiatrycznego” w „Dziekance”, uważa się 20 października 1894 roku, gdyż tego dnia przyjęto pierwszych 25 chorych przywiezionych z Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach koło Poznania.

Uroczyste obchody święta lecznicy odbyły się dziś, 23 października w nowowyremontowanej auli "Dziekanki". Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy, by uczcić pamięć, niedawno zmarłej byłej dyrektor "Dziekanki", Barbary Trafarskiej. W jubileuszu placówki wzięli udział byli i obecni pracownicy, Prymas Polski, abp Wojciech Polak, przedstawiciele władz samorządowych zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i powiatowym oraz przedstawiciele słyżb mundurowych i zaprzyjaźnionych szpitali, w tym goście z Niemiec.

Za 125. lat dbania o zdrowie Wielkopolan personelowi szpitala dziękowała m.in. Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Szpital funkcjonuje na przestrzeni trzech wieków i przepięknie wpisuje się nie tylko w krajobraz Gniezna, ale również na trwałe wpisał się w jego historię. Rozpoczynał swoją działalność z setkami łóżek, okres "rozkwitu" to 1995 rok, kiedy było ich blisko 1250, a w tej chwili mamy 854 i nadal jest największym szpitalem w województwie - mówiła Marzena Wodzińska.

Wykład inauguracyjny, dotyczący najciekawszych momentów w historii placówki, wygłosił Artura de Rosier. Przedstawił on przełomowe chwile oraz ważne postacie związane z "Dziekanką". Szczególnie podkreślił ogromne zasługi Aleksandra Piotrowskiego, dyrektora placówki w latach 1919-1934, który wprowadził wiele innowacyjnych metod leczenia, nieznanych jeszcze w Polsce. Szczególne znaczenie przywiązywał do terapii zajęciowej, którą dzielił na 4 rodzaje: pracę produktywną, zajęcia luksusowe, zatrudnienie nieproduktywne oraz psychoterapię. Poza udoskonalaniem metod leczniczo-rehabilitacyjnych dyr. Piotrowski starał się zmienić stosunek personelu pielęgniarskiego i opiekuńczego do chorych. W tym celu prowadził systematyczne szkolenie tego personelu zarówno w zakresie podstawowej wiedzy psychopatologicznej jak i podejścia do chorych, sposobów rozładowywania niepokoju i agresji.

O obecnej działalności lecznicy wspomniał obecny dyrektor Marek Czaplicki. -Na przestrzeni tych 125. lat szpital przeżywał różne okresy - czasy dobre i złe, szczególnie te w okresie okupacji. Dziś placówka znajduje się na 30 ha, działalność prowadzi w 35 budynkach, z czego w 26 to działalność medyczna - zaznaczył. Dalej dyrektor wspomniał o ostatnich inwestycjach na terenie "Dziekanki" i problemach, z którymi boryka się obecnie placówka. Wymienił m.in. remont dróg i systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie placówki, a także wspomniał odnowionej auli.

-75% naszej działalności to leczenie uzależnień i opieka psychiatryczna, ale w 2018 roku powstał także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o charakterystyce psychiatrycznej, a w bieżącym roku udało się zakontraktować i stworzyć profil ogólny. Widzimy potrzeby, zmieniający się czas, starzejące się społeczeństwo i chcemy wychodzić naprzeciw w naszych działaniach - powiedział na koniec.

Uroczystość jubileuszowa była także okazją nagradzania najbardziej zasłużonych pracowników. Odznakę Honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego", z rąk wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka i Marzeny Wodzińskiej, otrzymał doktor Andrzej Jóźwiak. Medale Koronacyjne przyznane przez prezydenta Gniezna, Tomasza Budasza otrzymali Łukasz Popczyński i Artur de Rosier. Ponadto prezydent Gniezna przyznał Medale Milenijne Marii Konwińskiej i Ince Semik-Schwede. Z kolei dyrekcja szpitala wyróżniła 8 osób spośród personelu lekarskiego i pielęgniarskiego za szczególne poświęcenie swojej pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto